Światowy Dzień Aids - "BUDOWLANKA" INOWROCŁAW

Przejdź do treści

Menu główne:

Światowy Dzień Aids

ARCHIWUM > 2020/2021

1 GRUDNIA - ŚWIATOWY DZIEŃ AIDS
Dzisiaj obchodzimy Światowy Dzień AIDS. W związku z tym wydarzeniem w szkole, w formie zdalnej, przeprowadzony został konkurs na znajomość tematyki związanej z tą chorobą i miło nam ogłosić, że zwycięzcami zostali:
I miejsce – Weronika Głowicka, IVb
II miejsce ex aequo
– Julia Rafińska, Ic
– Bartłomiej Strzeżyński, IIIa
– Weronika Zalewska, IVb
Serdecznie gratulujemy!!!
Pamiętajcie, że zakażenie wirusem HIV może doprowadzić do rozwoju bardzo niebezpiecznej choroby AIDS. Jest ona nieuleczalna. Wirusem HIV do końca życia możemy zakażać inne osoby, ponieważ nie ma leku, który wyeliminuje z organizmu HIV, czy wyleczy z AIDS. Obecnie istnieją leki, które spowalniają namnażanie wirusa i opóźniają wystąpienie choroby AIDS.
Najczęściej wirusem HIV zakażamy się przez niezabezpieczone (bez prezerwatywy), przygodne kontakty seksualne, ale możemy zakazić się również przez kontakt z krwią osoby zakażonej, np. używając tych samych pilników, nożyczek do zabiegów higienicznych. Wirus występuje też w mleku matki i płynie mózgowo-rdzeniowym. Nie zakazimy się HIV przez pot, ślinę, korzystanie wspólnie z zakażonym z toalety, z basenu, pościeli, czy sztućców, przez dotyk, czy przez pocałunek.
 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego