Architektura krajobrazu w Rogalinie - "BUDOWLANKA" INOWROCŁAW

Przejdź do treści

Menu główne:

Architektura krajobrazu w Rogalinie

ARCHIWUM > 2018/2019


Z „BUDOWLANKI” DO ROGALINA

Wszystkie klasy technikum architektury krajobrazu wraz z klasą II technikum renowacji elementów architektury z dekoracją wnętrz wybrały się na wycieczkę do Rogalina koło Poznania .  Znany jest z zabytkowego zespołu pałacowo-parkowego hrabiów Raczyńskich: barokowo-klasycystycznego pałacu z galerią malarstwa oraz rozległym ogrodem w stylu francuskim, kościoła z mauzoleum i powozowni.

Nad brzegiem Warty (w tzw. starorzeczu Warty) rosną dęby rogalińskie (dąbrowa rogalińska) – pomniki przyrody. Jest to największe w Europie skupisko pomnikowych dębów, położone na terenie Rogalińskiego Parku Krajobrazowego. Liczy sobie ok. 2000 dębów, z których najpotężniejsze mają pnie o obwodzie sięgającym 9 m, a wszystkie o obwodzie pow. 2 m są chronione.

Na uczniach największe wrażenie zrobiły trzy z nich: Lech, Czech i Rus, mające ok. 700 lat, które mimo swojego wieku i widocznych ubytków - prezentują się bardzo dostojnie. Warto przypomnieć, że na rogalińskich dębach żyje także będący pod ochroną kozioróg dębosz, ale niestety ukrył się przed wzrokiem zwiedzających. Ta lekcja w terenie dostarczyła wielu wrażeń estetycznych, nauczyła szacunku do tego, co związane z historią  narodu, a także jak ważna i pilnie strzeżona powinna być przyroda, która nas otacza.

Jesienną porą pałac prezentuje się niezwykle malowniczo na tle ogrodu i parku - warto tam wrócić niejednokrotnie.
 
5.10.2018 SL. BP

 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego