Budma 2013 - Poznań - "BUDOWLANKA" INOWROCŁAW

Przejdź do treści

Menu główne:

Budma 2013 - Poznań

ARCHIWUM > 2012/2013

UCZNIOWIE „BUDOWLANKI”
NA TARGACH  BRANŻY BUDOWLANEJ BUDMA 2013 - POZNAŃ


1 lutego 2013 roku grupa 49 uczniów Technikum i Zasadniczej Szkoły Zawodowej z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 5 im. gen. Władysława Sikorskiego w Inowrocławiu zwiedzała pawilony wystawiennicze XXII edycji Targów Branży Budowlanej w Poznaniu. Wyjazd uczniów na Targi należy do tradycji „Budowlanki”.

Podczas tegorocznej, jubileuszowej edycji, młodzież oglądała specjalne ekspozycje oraz uczestniczyła w pokazach dotyczących:

  • budownictwa energooszczędnego i pasywnego (dom autonomiczny),

  • najnowszych produktów i osiągnięć technologicznych przeznaczonych do prac rewitalizacyjnych i remontowych budynków,

  • prezentacji narzędzi, sprzętu pomocniczego oraz innych produktów dla budownictwa,

  • układania parkietu, płytek, powłok malarskich, mozaiki,

  • rozwiązań konstrukcyjnych domów drewnianych,

  • robót dekarskich,

  • produkcji okien z PVC.

Absolutną nowością była „Strefa Testów”, czyli specjalna przestrzeń prezentacji narzędzi i sprzętu pomocniczego dla budownictwa, w której każdy uczeń mógł samodzielnie oceniać najnowsze produkty jak również podziwiać mistrzów budowlanych w działaniu.
Uczniowie naszej Szkoły mieli okazję zapoznać się (w Akademii Młodego Budowlańca) z  autoprezentacją ucznia szkoły budowlanej, jednego z najaktywniejszych uczestników projektu Adept Budownictwa - społecznościowego projektu wspierającego transfer wiedzy z branży budowlanej dla szkół o tym profilu
Uczniowie poznali: sposoby wykorzystania kamer termowizyjnych w programach praktyk dla szkół ponadgimnazjalnych,  etapy realizacji procesu inwestycyjnego - od projektowania, robót ziemnych oraz sprzętu budowlanego na placu budowy, poprzez elementy konstrukcyjne budynków i elewacje, posadzki, stolarkę okienną i drzwiową, dachy, chemię budowlaną i ceramikę łazienkową,  systemy wykończeniowe i systemy zarządzania budynkiem.

Jak zawsze w trakcie targów zobaczyć można było produkty, które pretendowały do prestiżowej nagrody Złotego Medalu MTP. Uczniowie oddali swój głos w kategorii Wybór Konsumentów.  Nagrodzone produkty zostały zaprezentowane na ekskluzywnym stoisku tak zwanej Strefie Mistrzów.
Wyjazd na targi umożliwił młodzieży poszerzenie wiedzy z przedmiotów zawodowych, głównie technologii budownictwa, podstaw projektowania, materiałoznawstwa  i technologii robót malarskich. Wszyscy  uczniowie kształcący się w zawodach proponowanych przez ZSP nr 5, tj. technik budownictwa, drogownictwa, geodezji i technolog robót wykończeniowych, znaleźli dla siebie wiele ciekawych inspiracji.

Opiekunami uczniów podczas wycieczki byli nauczyciele przedmiotów zawodowych, którym pobyt na targach pozwolił na poznanie nowych materiałów, rozwiązań, technologii, innowacyjnych trendów w budownictwie. Nauczyciele pozyskali materiały dydaktyczne w postaci katalogów, programów komputerowych, próbek materiałów.

Możliwość uczestniczenia w takiej formie poznania i pogłębiania wiedzy zawodowej znajduje bardzo duże uznanie zarówno wśród uczniów, jak  i nauczycieli  szkoły. Wycieczka okazała się atrakcyjnym sposobem zdobywania wiedzy zawodowej oraz pozwoliła dostrzec potrzeby ścisłego związku kształcenia w branży budowlanej z oczekiwaniami firm.

W. Kurczyński

 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego