Otyłość jest chorobą przewlekłą, która wywołuje wiele negatywnych skutków zdrowotnych. Światowa Organizacja Zdrowia zaliczyła otyłość do epidemii naszych czasów. Około 50% dorosłych zmaga się z nadwagą i otyłością, które stanowią ważny problem zdrowotny ze względu na wiele powikłań towarzyszących, takich jak: choroby sercowo-naczyniowe (nadciśnienie tętnicze, niewydolność serca, choroba niedokrwienna serca, zatorowość płucna, udary mózgu) oraz cukrzyca, choroby układu kostno-stawowego i nowotwory.
Na rozwój otyłości wpływa wiele czynników, m. in.: genetyczne, środowiskowe, socjoekonomiczne i psychologiczne. Najistotniejszy jednak wpływ mają czynniki środowiskowe, takie jak: nieprawidłowe zwyczaje żywieniowe i brak aktywności fizycznej.
Leczenie otyłości jest trudne, dlatego tak ważne jest, aby jej zapobiegać. Działania profilaktyczne polegają przede wszystkim na prawidłowym i regularnym żywieniu, dostarczaniu organizmowi wartościowych składników odżywczych, zgodnie z jego indywidualnym zapotrzebowaniem oraz na uprawianiu aktywności fizycznej.