Dzien walki z otyłością - "BUDOWLANKA" INOWROCŁAW

Przejdź do treści

Menu główne:

Dzien walki z otyłością

ARCHIWUM > 2015/2016


ŚWIATOWY DZIEŃ WALKI Z OTYŁOŚCIĄ24 października obchodzony jest Światowy Dzień Walki z Otyłością . Z tej okazji kolejny raz w „Budowlance” odbyła się akcja informacyjna oraz spotkania z uczniami poświęcone zdrowemu stylowi życia, racjonalnemu odżywianiu, zapobieganiu nadwadze.

 Otyłość jest chorobą przewlekłą, która wywołuje wiele negatywnych skutków zdrowotnych. Światowa Organizacja Zdrowia zaliczyła otyłość do epidemii naszych czasów. Około 50% dorosłych zmaga się z  nadwagą i otyłością, które stanowią ważny problem zdrowotny ze względu na wiele powikłań towarzyszących, takich jak: choroby sercowo-naczyniowe (nadciśnienie tętnicze, niewydolność serca, choroba niedokrwienna serca, zatorowość płucna, udary mózgu) oraz cukrzyca, choroby układu kostno-stawowego  i  nowotwory.

 Na rozwój otyłości wpływa wiele czynników, m. in.: genetyczne, środowiskowe, socjoekonomiczne i psychologiczne. Najistotniejszy jednak wpływ mają czynniki środowiskowe, takie jak: nieprawidłowe zwyczaje żywieniowe i brak aktywności fizycznej.

 Leczenie otyłości jest trudne, dlatego tak ważne jest, aby jej zapobiegać. Działania profilaktyczne polegają przede wszystkim na prawidłowym i  regularnym żywieniu, dostarczaniu organizmowi wartościowych składników odżywczych, zgodnie z jego indywidualnym zapotrzebowaniem oraz na uprawianiu aktywności fizycznej.

 Podczas obchodów Światowego Dnia Walki z Otyłością w naszej szkole, młodzież dowiedziała się, że  aby zachować zdrowie i zgrabną sylwetkę nie potrzeba wiele wysiłku. Wystarczy racjonalnie się odżywiać, zrezygnować ze słodkich i słonych przekąsek, tłustych potraw, podjadania między posiłkami  i zażywać ruchu (minimum 30 minut spaceru dziennie).


Przygotowała: Marzena Majewska

 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego