Wycieczka do Nieborowa - "BUDOWLANKA" INOWROCŁAW

Przejdź do treści

Menu główne:

Wycieczka do Nieborowa

ARCHIWUM > 2019/2020

ARKADYJSKIE WIDOKI

 
 
Duża część uczniów „Budowlanki” – głównie klas technikum architektury krajobrazu i technikum renowacji elementów architektury, wzięła udział w jednodniowej wycieczce  do Nieborowa. Oczywiście był to wyjazd dydaktyczny, mający ścisły związek z wyżej wymienionymi kierunkami kształcenia. Wszyscy wiedzą, że podróże kształcą i otwierają nowe perspektywy, tym których podróżnikami zwiemy.

 
 
Najpierw zwiedzano Pałac Radziwiłłów w Nieborowie. To zabytkowa budowla zaprojektowana przez Tylmana z Gameren z inicjatywy Michała Radziejowskiego. Ten barokowy budynek wznoszony był w latach 1690-96, a o jego świetność zadbała Helena Radziwiłłowa.   

 
 
Pałac należy do grona najokazalszych rezydencji magnackich w Polsce. W jego wnętrzach  zobaczyć można cenne kolekcje rycin, starodruków, portretów, porcelany i tkanin. Młodzież zwiedziła tamtejszą oranżerię i muzeum majoliki. Warto wspomnieć, że pałac w Nieborowie był planem zdjęciowym do filmu „Pan Samochodzik i niesamowity dwór” oraz „Akademia Pana Kleksa”.

Następnie w pobliskiej Arkadii wszyscy podziwiali niezwykle malowniczy romantyczny park w stylu angielskim, z oryginalnymi budowlami i rzeźbami. Zwiedzający mięli okazję do zrobienia niesamowitych zdjęć, czemu sprzyjała słoneczna pogoda i jesienna aura. Niektórzy zapewniali, że jeszcze tam chętnie powrócą…

 
 
Warto czasami pójść śladami przeszłości, by być dobrym i kreatywnym w tworzeniu przyszłości.
 
 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego