Milena Kotyńska - "BUDOWLANKA" INOWROCŁAW

ZESPÓŁ SZKÓŁ BUDOWLANYCH
W INOWROCŁAWIU
im. gen. Władysława Sikorskiego
- organ prowadzący: Powiat Inowrocławski
Przejdź do treści

Milena Kotyńska

DZIAŁALNOŚĆ UCZNIÓW > Pasje i zainteresowania


MILENA KOTYŃSKA
jest uczennicą klasy IV w zawodzie technik budownictwa
Laureatka ogólnopolskich konkursów plastycznych oraz pasjonatka sztuki.


Dałaś się poznać w szkole jako osoba mająca pasję. Jak nazwiesz to, co robisz i dlaczego?
Tworzę. Pokazuję, że sztuka to ważna dziedzina mojego życia, która jest nawet częścią mnie.  Sam akt tworzenia potrafi pochłonąć bez reszty, ale w zamian daje możliwość spełnienia artystycznego.

Jak wybór Szkoły i nauka w zawodzie technik budownictwa wiąże się z rozwojem Twojego talentu?

Wybrałam szkołę budowlaną ze względu na rysunek techniczny, który bardzo lubię. Wbrew pozorom rysunek techniczny i tzw. "zwykły" rysunek mają wspólne cechy, takie jak:. umiejętność posługiwania się perspektywą, dokładność. Dzięki nauce w zawodzie technik budownictwa mogę pogłębiać swoją wiedzę w tym zakresie.

Jak wyglądały Twoje pierwsze kroki w zakresie rysunku...?

Moja przygoda z rysowaniem zaczęła się w przedszkolu. Już wtedy mówiono, że moje prace były "inne" niż te, które rysowały pozostałe dzieci. Do wszystkich opinii na ten temat nadal podchodzę z dystansem, bo wg mnie o każdym dziecku można tak powiedzieć. Największy przełom nastąpił w 5 i 6 klasie szkoły podstawowej, kiedy zaczęłam rysować mangę, a dokładniej "Naruto". Co dziś mogę powiedzieć o tych pracach? Daleko im do ideału, ale spoglądam na nie z ogromnym sentymentem (niektóre z tych rysunków przetrwały do dzisiaj).

Jakimi technikami najczęściej się posługujesz?

Technikami, jakimi sie posługuję są głównie ołówek i akwarele, dopiero w następnej kolejności oleje, węgiel, tzw. technika "spray paint art", kredki, pastele (tylko wtedy, kiedy muszę). Ostatnio zainteresowała mnie także grafika komputerowa. Prace wykonuję w różnych formatach w zależności od techniki, jakiej używam. Rysunki ołówkiem zaczynam od A4, a kończę na B1. Rysunków węglem nie wykonuję na formacie mniejszym niż B2. Tworzę również prace na indywidualne zamówienia. Najbardziej pociąga mnie rysowanie ludzi, jednak niestety brakuje mi modela. Może kiedyś to się zmieni…

Skąd czerpiesz inspiracje do kolejnych rysunków?

Inspiracje czerpię głównie od innych artystów, z wyobraźni i muzyki. Z natchnieniem różnie bywa, a wszystko zazwyczaj zależy od mojego nastroju. Czasami po prostu siadam, biorę pędzel czy ołówek i zaczynam tworzyć prace. W takim przypadku nigdy nie wiem, jaki będzie efekt końcowy. Innym razem biorę zdjęcie i rysuje to, co widzę. Odwzorowuje każdy najmniejszy szczegół. Zdarza się, że gdy wracam do domu, nagle nowy pomysł uderzy we mnie jak piorun i wtedy powstaje w mojej wyobraźni zarys kolejnej pracy.

Gdzie można oglądać Twoje rysunki? Prowadzisz dokumentację swoich prac?

Aktualnie nie prezentuję swoich prac na żadnych wystawach, jednak rozważam założenia funpage na facebooku. Pomyślę również o dokumentowaniu swoich prac.

Czym jest dla Ciebie sukces?

Sukces na obecnym etapie mojego życia to przede wszystkim osiągnięcia w prestiżowych konkursach, np. uzyskanie I miejsca i dwóch tytułów laureata w ogólnopolskich konkursach plastycznych. Nie ukrywam, że jest to dla mnie powód do dumy.

Czy wiążesz swoją przyszłość z rozwijaniem talentu artystycznego?

Żyję sztuką. Kocham to, co robię. W zawiązku z tym poświęcam bardzo dużo czasu na szlifowanie umiejętności. Wiele od siebie wymagam, bo mam wiele celów do osiągnięcia. Nie będę zdradzać wszystkiego…
Chcę studiować w Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi na kierunku animacja. Jestem w IV klasie technikum i niebawem zacznę przygotowywać swoje portfolio.

5.12.2016

BUDOWLANKA INOWROCŁAW 2022
TEL. +48 52 357 46 80 MAIL: SEKRETARIAT-ZSPNR5@O2.PL
Wróć do spisu treści